XVII KZL. Silne państwo i lekarze

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Jednym z największych wyzwań, z którym mierzy się zarówno środowisko lekarskie, jak i społeczeństwo, jest polaryzacja – stwierdził prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Łukasz Jankowski w krótkim, inauguracyjnym wystąpieniu, rozpoczynającym XVII Krajowy Zjazd Lekarzy i Lekarzy Dentystów. – Odpowiedzią na to nie jest jednak jednomyślność, ale dialog – dodał, podkreślając, że samorząd na ten dialog jest otwarty.

Fot. Gazeta Lekarska

  • To bodaj pierwszy zjazd, na którym nie pojawił się ani minister zdrowia, ani żaden z jego zastępców
  • W ostatnich tygodniach i miesiącach narastał konflikt między resortem zdrowia a władzami samorządu lekarskiego
  • Na zjeździe pojawił się natomiast Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec
  • Siłę państwa poznajemy też po tym, jak traktuje tych, którym powierza troskę o obywateli
  • Samorządy nie są przeszkodą, ale fundamentem demokratycznego państwa prawa

Na ile otwarta jest jednak druga strona? To bodaj pierwszy zjazd, na którym nie pojawił się ani minister zdrowia, ani żaden z jego zastępców. Dwa lata temu gościem zjazdu „śródkadencyjnego” była minister Izabela Leszczyna, cztery lata temu – wiceminister Piotr Bromber. Już wówczas duża część delegatów była wręcz oburzona, że na zjeździe zabrakło ministra. Był natomiast list od minister Jolanty Sobierańskiej-Grendy, który odczytał Maciej Karaszewski, dyrektor Departamentu Lecznictwa. Szefowa resortu przeprosiła za swoją nieobecność na zjeździe i podkreśliła, że wkład samorządu lekarskiego w rozwój ochrony zdrowia ma niezwykle istotne znaczenie do rozwoju opieki zdrowotnej. Podkreśliła też, że liczy na merytoryczny dialog na rzecz wspólnego rozwiązywania problemów „z uwzględnieniem występujących ograniczeń”.

Czy nieobecność minister zostanie „usprawiedliwiona”? Zjazd dopiero się rozpoczyna, ale w kuluarach można usłyszeć, że niczego innego się nie spodziewano. W ostatnich tygodniach i miesiącach narastał konflikt między resortem zdrowia a władzami samorządu lekarskiego, dotyczący m.in. wygaszania warunkowego prawa wykonywania zawodu lekarzom, którzy nie przedstawili terminowo wymaganego certyfikatu językowego. Wcześniej osią konfliktu (cały czas zresztą aktualną) były planowane zmiany w kształceniu podyplomowym lekarzy, przede wszystkim zamiar skrócenia stażu podyplomowego. Spór zaowocował niedawnym apelem do premiera o dymisję wiceminister Katarzyny Kęckiej i już wtedy nieoficjalnie można było usłyszeć, że konsekwencją będzie nieobecność „wysokiego szczebla” na zjeździe w Jachrance.

Na zjeździe pojawił się natomiast Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, który dziękował lekarzom za bardzo dobrą współpracę przy uchwalaniu i wdrażaniu przepisów dotyczących Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. – To pierwszy krok do systemu no fault – podkreślał, dodając, że RPP i lekarze patrzą w tym samym kierunku, chcąc systemu jak najlepiej odpowiadającego na potrzeby pacjenta, takiego, w którym liczyć się będzie jakość i bezpieczeństwo leczenia. Chmielowiec apelował też o równie duże zaangażowanie i wspieranie kolejnego dużego projektu, jakim jest przyjęty niedawno przez rząd projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, czyli „Lex Szarlatan”. – Ta ustawa nie jest przeciw komuś. Jest dla pacjenta i dla jego bezpieczeństwa, ma go chronić przed oszustami – przypominał.

Kto jednak ochroni lekarzy i lekarzy dentystów? Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, przypominał, że lekarze, lekarze dentyści a także wszyscy profesjonaliści medyczni codziennie biorą odpowiedzialność za fundamentalne dobro, jakim jest życie i zdrowie człowieka. – Do lekarza przychodzi człowiek, który potrzebuje pomocy. Lekarz staje się wtedy kimś więcej niż profesjonalistą. Staje się symbolem nadziei – stwierdził, zaznaczając, że zawody lekarza i lekarza dentysty znajdują się w katalogu tych, bez których państwo nie funkcjonuje.

– Siłę państwa nie mierzy się jedynie w PKB i wskaźnikach ekonomicznych – mówił przedstawiciel samorządu adwokackiego. Ważnym miernikiem jest to, w jaki sposób chroni zdrowie i życie swoich obywateli. – Ale siłę państwa poznajemy też po tym, jak traktuje tych, którym powierza troskę o obywateli – podkreślał, dodając, że państwo nie może uznawać heroicznego wysiłku i przepracowania lekarzy i innych pracowników medycznych za normę, fundament, na którym opiera się system. – Silne państwo rozumie, że troska o warunki wykonywania zawodu to troska o bezpieczeństwo pacjentów.

Przemysław Rosati przyznał, że samorządy zawodowe mogą być dla decydentów – do których zwracał się zresztą bezpośrednio, nawet jeśli nie byli obecni – trudnym partnerem, który nie szczędzi krytyki i formułuje oczekiwania i postulaty, często niewygodne. – Samorządy nie są przeszkodą, ale fundamentem demokratycznego państwa prawa – podkreślił i dodał: – Potrzebujemy państwa, które nie traktuje głosu ekspertów jako problemu.

Przemysław Rosati stwierdził też, że choć zarówno zawody medyczne, jak i prawnicze stoją w obliczu rewolucji AI, w jego ocenie ich istnienie i znaczenie nie jest zagrożone, niezależnie od tego, jak daleko AI zmieni realia wykonywania zawodu.

– To nasze wybory determinują to, kim naprawdę jesteśmy – podsumował swoje wystąpienie, przywołując dość nieoczekiwanie cytat z sagi o najsłynniejszym czarodzieju świata, słowa, które profesor Dumbledore powiedział do Harry'ego Pottera. – Życzę państwu dobrych wyborów – zakończył, żegnany długimi brawami.

Podczas XVII Krajowego Zjazdu Lekarzy delegaci wybiorą nowe władze swojego samorządu, w tym Prezesa NRL (wiadomo, że o reelekcję ubiegać się będzie Łukasz Jankowski, jego rywalem, być może jedynym, będzie Tadeusz Urban, wieloletni szef Śląskiej OIL), oraz członków Naczelnej Rady Lekarskiej.

21.05.2026
Zobacz także
  • Studium kryzysu
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.