×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Aktualności

  • Rezydenci o dawkomacie

    Rezydenci o dawkomacie

    Chcemy leczyć pacjentów, a nie tabelki w systemie teleinformatycznym – pisze Porozumienie Rezydentów OZZL na Facebooku.

  • Bliżej końca "refundologii"?

    Bliżej końca "refundologii"?

    Nie obiecuję, że stanie się to w czerwcu, ale finalizujemy prace nad zdjęciem z lekarzy obowiązku określania poziomu refundacji – mówiła podczas Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Lekarzy minister zdrowia Izabela Leszczyna. Największym aplauzem delegaci powitali słowa o likwidacji zespołów ds. błędów medycznych w prokuraturach.

  • Lepszy dostęp do innowacyjnych terapii

    Lepszy dostęp do innowacyjnych terapii

    W obszarze refundacji leków możemy mówić o erze Macieja Miłkowskiego, a także erach „przed Miłkowskim” i „po Miłkowskim” – mówił podczas środowej konferencji poświęconej dostępności leków innowacyjnych prof. Leszek Czupryniak.

  • Dobra komunikacja pozwala zaoszczędzić czas

    Dobra komunikacja pozwala zaoszczędzić czas

    Bez właściwej komunikacji nie da się zbudować zaufania i więzi pomiędzy pacjentem a personelem medycznym – mówi Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

  • Bezproduktywna dyskusja

    Bezproduktywna dyskusja

    Jeśli ktoś liczył, że na posiedzeniu Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia dojdzie do przełomu w sprawie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach minimalnych lub jakichkolwiek ustaleń, srodze się zawiódł.

  • Zdrowie jest najważniejsze?

    Zdrowie jest najważniejsze?

    Zdrowie jest najważniejsze, ale patrząc na decyzje dotyczące poziomu finansowania, nie widać wcale potwierdzenia jego priorytetu w politykach publicznych – mówili uczestnicy kongresu Patient Empowerment, który rozpoczął się we wtorek w Warszawie.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się na platformie X do naszej rozmowy z prezesem Łukaszem Jankowskim, w której zapewniał o ciągłej gotowości do dialogu, również nie szczędziło deklaracji, że po tygodniach „zamrożenia” spotkań, czego przyczyną miała być praca nad ocaleniem miliardów złotych dla ochrony zdrowia z KPO, jest otwarte i chce wrócić do rozmów.

  • MZ i NFZ chcą wspierać procesy konsolidacji szpitali

    MZ i NFZ chcą wspierać procesy konsolidacji szpitali

    Ma to być remedium na problemy szpitalnictwa i – obok odwracania piramidy świadczeń – kluczowy element zmian systemowych. Minister zdrowia zapowiedziała, że rozmowy z przedstawicielami samorządów, o których wspominała już w marcu, ruszą lada chwila.

  • MZ: ustawa senioralna nierealna, będą zmiany

    MZ: ustawa senioralna nierealna, będą zmiany

    Ustawa o szczególnej opiece senioralnej jest nieprzemyślana. Ona była uchwalona z przyczyn czysto politycznych i była nierealna już w momencie prac nad nią – usłyszeli posłowie Komisji Polityki Senioralnej.

  • Na rozmowy o systemie nie ma miejsca i czasu

    Na rozmowy o systemie nie ma miejsca i czasu

    MZ nie potrafi załatwić tak błahej systemowo sprawy, jak uwolnienie od kary lekarzy ukaranych za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego. Jak mamy uwierzyć, że możliwe będą jakiekolwiek decyzje systemowe? – pyta Łukasz Jankowski, prezes NRL.

  • Odwrócić piramidę

    Odwrócić piramidę

    Przeanalizujemy i wymyślimy nowy mechanizm taryfikacji, który będzie dostosowany do poziomu skomplikowania danego przypadku – zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

  • Wątła równowaga systemu

    Wątła równowaga systemu

    Choć lekarzy w systemie jest za mało, na kierunkach lekarskich studiuje za dużo osób – informacja, jaką ze spotkania w NIL podała część mediów, rozgrzała polityków do białości.

  • „Zdyscyplinować świadczeniodawców”

    „Zdyscyplinować świadczeniodawców”

    Wizja nałożenia kary ma na celu zdyscyplinować świadczeniodawców do prawidłowego wykonywania zawartych umów oraz do wykonywania świadczeń gwarantowanych – MZ odnosi się do uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji rozporządzenia, dyscyplinującego szpitale działające na podstawie kontraktu w sprawie wykonywania zabiegów przerywania ciąży.

  • Usprawnimy proces obejmowania nowych szczepionek finansowaniem publicznym?

    Usprawnimy proces obejmowania nowych szczepionek finansowaniem publicznym?

    Dlaczego aktualnie trwa to tak długo? Na ten temat eksperci dyskutowali w trakcie debaty zorganizowanej w siedzibie NIZP-PZH.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Ponieważ trudno przypuszczać, by w obszarze dzietności udało się szybko osiągnąć przełom, wydaje się, że walka o spowolnienie fatalnych procesów demograficznych musi skupić się na zgonach, konkretnie zaś – na zapobieganiu zgonom możliwym do uniknięcia.

  • NRA: zgoda w przypadku małoletnich jest wymagana

    NRA: zgoda w przypadku małoletnich jest wymagana

    Samorząd farmaceutów nie zmienił stanowiska: farmaceuci nie tylko mogą, ale wręcz powinni wymagać zgody przedstawiciela ustawowego zanim przystąpią do „czynności” – jak chce ich pracę w zakresie objętym pilotażem dotyczącym tabletki postkoitalnej nazywać MZ.

  • Czynność bez kwalifikacji

    Czynność bez kwalifikacji

    Wywiad, o którym mowa w projekcie stanowi inną niż opieka farmaceutyczna, usługa farmaceutyczna i inne fachowe czynności zawodowe farmaceuty kategorię czynności dopuszczalną do prowadzenia w aptece ogólnodostępnej – przekonuje MZ. Opublikowano rozporządzenie ws. tabletki postkoitalnej.

  • Tabletka od lat 15. A faktycznie?

    Tabletka od lat 15. A faktycznie?

    Czy Ministerstwo Zdrowia przygotuje jakiś „plan B” dla „planu B”?

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Czy odejście z resortu zdrowia „wiceministra z PiS” przezwycięży marazm, w jakim wydaje się tkwić resort zdrowia? Bynajmniej, bo przecież to nie obecność Macieja Miłkowskiego była w ostatnich miesiącach największym problemem Miodowej 15.

  • Jakie zmiany w realizacji szczepień planuje MZ?

    Jakie zmiany w realizacji szczepień planuje MZ?

    O czym jeszcze dyskutowano na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia?

  • KZ pozytywnie o zmianie planu finansowego NFZ

    KZ pozytywnie o zmianie planu finansowego NFZ

    Sejmowa Komisja Zdrowia w czwartek pozytywnie zaopiniowała zmianę planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia. Na świadczenia Fundusz ma wydać ok. 5,4 mld zł więcej.

  • Jak rozmawiać o szczepieniach z pacjentem?

    Jak rozmawiać o szczepieniach z pacjentem?

    Jakie błędy podczas rozmowy najczęściej popełnia personel medyczny? Na ten temat dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień.

  • Szczepienia powinny być elementem zdrowego życia

    Szczepienia powinny być elementem zdrowego życia

    Podczas konferencji zorganizowanej z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień przedstawiono również kalendarze szczepień dorosłych.

  • Kształcenie przeddyplomowe z problemami

    Kształcenie przeddyplomowe z problemami

    W tej chwili dostać się na kierunek lekarski jest cztery razy łatwiej niż piętnaście lat temu. Niż demograficzny i rosnąca gwałtownie liczba miejsc na medycynie sprawi, że lada moment będzie siedem razy łatwiej.

  • Odra nie omija Polski

    Odra nie omija Polski

    Mamy hospitalizacje dzieci z powikłaniami odry, czyli ciężkimi zapaleniami płuc – mówi prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii.

  • Nieznajomość języka, systemu opieki zdrowotnej oraz...?

    Nieznajomość języka, systemu opieki zdrowotnej oraz...?

    Na jakie bariery w realizacji szczepień dzieci z Ukrainy wskazywały ich matki, a jak widzi to personel medyczny realizujący szczepienia?

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    W trakcie dyskusji eksperckich często można usłyszeć, że zdrowie w ogóle, ale zdrowie publiczne w szczególności jest obszarem pozostającym poza i ponad podziałami politycznymi. Jednak nie, okazuje się, że nawet w oczywistych sprawch czynnikiem ważącym na ocenie jest polityka.

  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?

    Zdrowie. Zmiany, ale jakie?

    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.

  • Psychiatria środowiskowa czy jednak szpitalna?

    Psychiatria środowiskowa czy jednak szpitalna?

    Nie brakuje głosów, że choć w teorii reforma psychiatrii cały czas się toczy, powodów do optymizmu nie ma zbyt wiele, a zmiany albo utknęły na mieliźnie, albo idą w kierunku, który budzi obawy i protesty.

  • Plan B niezgodny z Konstytucją?

    Plan B niezgodny z Konstytucją?

    Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że zakres rozporządzenia nie może wykraczać poza delegację ustawową, a takie wykroczenie, jeśli zostaje stwierdzone, jest przesłanką do uznania aktu prawnego za niezgodny z ustawą zasadniczą.

  • Niefortunne słowa

    Niefortunne słowa

    Słuchacze internetowej części rozmowy z minister zdrowia mogli się dowiedzieć m.in., że tzw. plan B, który oznacza, że małoletnia dziewczyna będzie mogła kupić tabletkę postkoitalną bez obecności i zgody rodziców, „to jest pomoc rodzicom, którym nie wyszło z wychowaniem”.

  • MZ: usługa farmaceutyczna nie jest świadczeniem zdrowotnym

    MZ: usługa farmaceutyczna nie jest świadczeniem zdrowotnym

    Wypowiedzi szefowej resortu zdrowia wywołały stanowczą reakcję samorządów wszystkich zawodów medycznych.

  • Co dalej z wynagrodzeniami minimalnymi?

    Co dalej z wynagrodzeniami minimalnymi?

    Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia będzie dyskutować na temat ewentualnych zmian w ustawie o wynagrodzeniach minimalnych dopiero 14 maja. To oznacza, że na posiedzenie specjalnej podkomisji temat wróci najwcześniej pod koniec maja.

  • Walki o&nbsp;<i>no fault</i> ciąg dalszy

    Walki o no fault ciąg dalszy

    Kraje skandynawskie już wiele lat temu doszły do wniosku, że gdyby chcieć wyciągać konsekwencje karne wobec wszystkich, którzy w zdarzenia medyczne byli zamieszani, bardzo szybko wykruszyłyby się kadry medyczne – przypominają przedstawiciele samorządu lekarskiego.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Wielka jest moc niezadowolenia premiera, skoro odmienia to, co trudne lub wręcz niemożliwe w kwestię zgoła techniczną, wymagającą w sumie niewielkiego wysiłku organizacyjnego ze strony trzech ministerstw – mowa o przedmiocie Edukacja o zdrowiu, który ma wejść do szkół już od 1 września 2025 roku.

  • Wszystkie projekty w&nbsp;sprawie aborcji trafią do komisji

    Wszystkie projekty w sprawie aborcji trafią do komisji

    Sejm nie zgodził się – mimo pęknięcia w klubie PSL – na odrzucenie żadnego z projektów zgłoszonych przez kluby koalicji rządzącej.

  • Sejm debatował na temat aborcji

    Sejm debatował na temat aborcji

    Czy będzie większość dla skierowania wszystkich projektów dotyczących aborcji do komisji nadzwyczajnej? To pytanie znacznie większej wagi niż trwająca ponad 6 godzin debata nad projektami, co tylko potwierdza, że rzecz dotyczy niemal wyłącznie polityki.

  • Zwrot w&nbsp;sprawie płac pielęgniarek?

    Zwrot w sprawie płac pielęgniarek?

    MZ proponuje pielęgniarkom korektę współczynników dla dwóch grup oraz wpisanie do ustawy, że pracodawca ma obowiązek uznawać kwalifikacje posiadane, ale tylko wtedy, gdy ich podniesienie nastąpiło na jego polecenie lub co najmniej za jego zgodą.

  • Nie jest doskonała, ale działa?

    Nie jest doskonała, ale działa?

    Ustawa o wynagrodzeniach minimalnych jest ceną spokoju społecznego i będziemy jej bronić jak niepodległości – stwierdziła Maria Ochman z NSZZ Solidarność. Bronić, jak wynikało z dyskusji, również przed zmianami zaproponowanymi przez pielęgniarki.

  • Szczepienia przeciwko HPV w&nbsp;szkołach – będą, czy nie będą?

    Szczepienia przeciwko HPV w szkołach – będą, czy nie będą?

    Ministerstwo Zdrowia rozważa też inne zmiany w programie powszechnych szczepień dzieci przeciwko HPV.

  • Polska osiągnęła „sukces”

    Polska osiągnęła „sukces”

    Nasze wydatki publiczne na ochronę zdrowia są już najniższe w Unii Europejskiej, bieżący rok będzie bardzo trudny, a kolejne lata – paradoksalnie, przez pojawienie się środków z KPO – mogą okazać się jeszcze gorsze.

  • Po wyborach

    Po wyborach

    Na dokładne analizy, jak wyniki wyborów samorządowych przełożą się na sytuację w ochronie zdrowia, jest jeszcze za wcześnie. Dziś można jednak prognozować, jakie ta próba sił odciśnie piętno na tematach bezpośrednio lub pośrednio związanych ze zdrowiem.

  • Utopia czy cel?

    Utopia czy cel?

    Czy w ochronie zdrowia możliwa jest „opcja zero”, czy stan, w którym żaden pacjent, mający z nią kontakt, nie doznaje uszczerbku? Nawet jeśli nie, warto do niej dążyć – przekonywali uczestnicy konferencji „Bezpieczeństwo Pacjenta”.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Wydaje się, że sprawa, która jeszcze kilka miesięcy temu wydawała się dość prosta, ewoluuje w takie rejony absurdu, że tylko głęboki reset może uratować powagę instytucji publicznych. Warto byłoby ten reset oprzeć na fundamentalnych zasadach państwa prawa i poszanowaniu logiki.

  • MZ: plan nie jest idealny, ale jedyny możliwy

    MZ: plan nie jest idealny, ale jedyny możliwy

    W ciągu niespełna doby pojawiło się na temat projektu dotyczącego tabletki postkoitalnej wiele nieprawdziwych informacji, za co w lwiej części odpowiada MZ, bo projekt trudno uznać za dopracowany.

  • MZ: czynnie działamy na rzecz utrzymania dużej wyszczepialności

    MZ: czynnie działamy na rzecz utrzymania dużej wyszczepialności

    Czy rzeczywiście? Odpowiedź resortu na interpelację posłanek Lewicy utrzymana jest w takim tonie, jakby ministerstwo nie dostrzegało problemu coraz większej liczby odmów szczepień obowiązkowych.

  • 127 dni

    127 dni

    Od pierwszego czytania w tej kadencji projektu obywatelskiego nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, podczas którego wszystkie kluby tworzące Koalicję 15 X deklarowały poparcie dla nowelizacji, minęło 127 dni.

  • Jest projekt rozporządzenia dot. tabletki postkoitalnej

    Jest projekt rozporządzenia dot. tabletki postkoitalnej

    Przepisy mają wejść w życie 1 maja, na konsultacje resort przewidział 14 dni.

  • Powiaty i&nbsp;miasta przeciwne pomysłom rządu na gwarancję dostępności aborcji

    Powiaty i miasta przeciwne pomysłom rządu na gwarancję dostępności aborcji

    Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich nie zgadzają się na „przerzucanie problemu korzystania przez lekarzy z klauzuli sumienia na podmioty lecznicze”.

  • Program powszechnych szczepień przeciwko HPV: przepis na klęskę

    Program powszechnych szczepień przeciwko HPV: przepis na klęskę

    Szczepienia przeciwko HPV można potraktować jak studium przypadku: jakie problemy i bariery mogą wystąpić i spowodować, że wszystko pójdzie nie tak, jak powinno, nie tak, jak chcemy.

  • 
Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Skoro średnie wydatki publiczne na zdrowie w UE oscylują wokół 8 proc. PKB, jak można upierać się, że wydając ok. 5 proc., można uzyskać dla swoich obywateli zbliżony efekt – w postaci systemu ochrony zdrowia odpowiadającego potrzebom i aspiracjom.

  • Ile szpitali potrzebujemy w&nbsp;Polsce?

    Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?

    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?

  • Jedno zdrowie

    Jedno zdrowie

    Zdrowie powinno zaistnieć we wszystkich ministerstwach tego rządu – mówiła w Senacie, podczas konferencji podsumowującej 5. Kongres „Zdrowie Polaków”, wiceminister zdrowia Urszula Demkow.

  • Pozorny sprzeciw

    Pozorny sprzeciw

    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.

  • Studium stu dni

    Studium stu dni

    Sto dni rządu Donalda Tuska za nami. W ochronie zdrowia nie przyniosły zasadniczych zmian, co więcej – wydaje się, że kredyt zaufania, którym minister zdrowia otrzymała, przynajmniej w niektórych środowiskach właśnie się wyczerpał lub jest bliski wyczerpania.

  • Zmiany w&nbsp;składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

    Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

    Ministerstwo Finansów wyklucza możliwość powrotu do zasad, które obowiązywały przed wprowadzonym przez rząd PiS Polskim Ładem. Cofnięcie ich kosztowałoby około 10 mld zł.

  • Wiedza o&nbsp;zdrowiu pod lupą posłów

    Wiedza o zdrowiu pod lupą posłów

    Elementy wiedzy o zdrowiu znajdą się w nowej podstawie programowej przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, która będzie obowiązywać od początku roku szkolnego 2025/2026.

  • Co dalej z&nbsp;KSO?

    Co dalej z KSO?

    Choć wejście w życie Krajowej Sieci Onkologicznej wydaje się być przesądzone, nie wszystkie środowiska uważają, że rzeczywiście poprawi ona jakość opieki nad pacjentami onkologicznymi.

  • Trzy średnie krajowe dla specjalistów?

    Trzy średnie krajowe dla specjalistów?

    Co mogłoby skłonić młodych do pracy w publicznym sektorze? Przede wszystkim zmiana warunków pracy, lepsza organizacja, eliminacja absurdów i biurokracji i lepsze, bardziej efektywne wykorzystanie kompetencji lekarza.

  • Czeka nas nadpodaż lekarzy?

    Czeka nas nadpodaż lekarzy?

    Ministerstwo Zdrowia jest zadowolone ze skokowego wzrostu liczby studentów kierunków lekarskich i przewiduje, że już w 2025 roku będziemy obserwować wysycenie na pracę lekarzy, a w kolejnych latach pojawi się wyraźna ich nadpodaż.

  • Nikt nie leczy pacjenta sam

    Nikt nie leczy pacjenta sam

    Według ostatnich danych Eurostatu w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 3,5 lekarza i 5,8 – pielęgniarki. Unijna średnia to odpowiednio 4 i 8,5. Ale liczebność kadr medycznych to niejedyny problem, z jakim musi się mierzyć system ochrony zdrowia.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Czy w Ministerstwie Zdrowia przez pół roku prawie nikt nie pracował? A może jednak Izabela Leszczyna jest winna niektórym pracownikom swojego resortu przeprosiny, jeśli zaś tak, to komu?

  • MZ o&nbsp;zmianach na liście refundacyjnej

    MZ o zmianach na liście refundacyjnej

    To największe w historii poszerzenie listy refundacyjnej – mówił w czwartek wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, ogłaszając u boku minister Izabeli Leszczyny zmiany w wykazie, które będą obowiązywać od 1 kwietnia.

  • Młodzi medycy patrzą na system

    Młodzi medycy patrzą na system

    Nieodpowiadająca potrzebom młodego pokolenia pracowników organizacja pracy oraz brak poczucia bezpieczeństwa to dwa główne czynniki, które zniechęcają wchodzących do zawodu lekarzy do wybierania specjalizacji „szpitalnych”, a pielęgniarki – w ogóle do zatrudniania się w szpitalach.

  • Dyrektorzy szpitali o&nbsp;wyzwaniach i&nbsp;obawach

    Dyrektorzy szpitali o wyzwaniach i obawach

    Dyrektorzy szpitali oczekują przede wszystkim uelastycznienia systemu i przywrócenia im – przynajmniej częściowo – możliwości faktycznego zarządzania.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Naturalnym liderem systemu ochrony zdrowia jest minister. To nic odkrywczego, więc dlaczego – choć w 2023 roku mieliśmy aż czworo ministrów zdrowia – zdaniem prominentnych przedstawicieli środowiska żadnemu z nich nie można przypisać dużego wpływu na system?

  • Odwieczny dylemat

    Odwieczny dylemat

    Czy najpierw zapewnić lepszą, bardziej adekwatną do potrzeb redystrybucję tego, co mamy, a potem decydować się na podnoszenie nakładów, czy też trzeba uznać, że bez większych pieniędzy systemu racjonalizować się nie da?

  • "Kanibalizm płacowy"

    "Kanibalizm płacowy"

    Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach jest zła. Nigdy nie powinna zostać uchwalona, powinna trafić do kosza. Ale jeśli już chcemy taką ustawę mieć, powinna ona określać widełki wynagrodzeń – uważa Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektorka Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

  • Roszady w&nbsp;MZ

    Roszady w MZ

    6 marca minister podpisała zarządzenie kompetencyjne, odbierając Urszuli Demkow nadzór nad Departamentem Kadr Medycznych (kilka dni temu minister odwołała jego dyrektorkę, Małgorzatę Zadorożną) oraz wszystkimi instytucjami, które ta nadzorowała.

  • Co sądzimy o&nbsp;szczepieniu dorosłych?

    Co sądzimy o szczepieniu dorosłych?

    Fundacja MY PACJENCI przeprowadziła badanie ankietowe, w którym wzięło udział 940 respondentów. Jaki są kluczowe wnioski płynące z raportu podsumowującego wyniki?

  • Kontrowersje wokół zaleceń dot. opieki farmaceutycznej

    Kontrowersje wokół zaleceń dot. opieki farmaceutycznej

    Naczelna Izba Aptekarska opublikowała zalecenia dotyczące świadczenia, jakim jest konsultacja w przypadku „drobnej dolegliwości”. To element walki farmaceutów o usankcjonowanie i finansowanie świadczeń z zakresu opieki farmaceutycznej. Co na to samorząd lekarski?

  • Otyłość. Leczyć, po prostu

    Otyłość. Leczyć, po prostu

    Jeśli otyłość, rozumiana jako choroba, jest problemem co czwartego Polaka, jest oczywiste, że tradycyjne sposoby na radzenie sobie z nią są po prostu nieskuteczne, że konieczna jest zmiana podejścia.

  • Problem wielkiej wagi

    Problem wielkiej wagi

    Trzech na pięciu Polaków ma nieprawidłową masę ciała, co czwarta kobieta i co trzeci mężczyzna cierpi na otyłość. Co gorsza, polskie dzieci i nastolatki tyją najszybciej w Europie, co bardzo szybko odbije się na obciążeniu systemu ochrony zdrowia.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Co prawda jeszcze zanim rząd Donalda Tuska powstał, było wiadomo, że część ministrów jest w nim tylko „na chwilę”, czyli w praktyce do wyborów do PE, niemniej pojawienie się na stole przed upływem stu dni rządu krótkiej listy kandydatów do wymiany daje do myślenia.

  • Zakaz sprzedaży może nie wystarczyć

    Zakaz sprzedaży może nie wystarczyć

    Tradycyjne papierosy odchodzą do lamusa, korzystanie z nich deklaruje co dziesiąty młody człowiek. Królują e-papierosy, przede wszystkim jednorazowe. Dla co trzeciego nastolatka głównym powodem sięgnięcia po wyroby tytoniowe jest chęć rozładowania stresu.

  • Jakie stawki dla lekarzy

    Jakie stawki dla lekarzy

    Kiedyś uważano, że lekarz wręcz nie powinien ogłaszać swojej gotowości do podjęcia pracy, że to uwłacza godności zawodu, ale młodsze pokolenie nie patrzy na ten problem w ten sposób.

  • Plan dla Chorób Rzadkich wciąż wyzwaniem

    Plan dla Chorób Rzadkich wciąż wyzwaniem

    Plan dla Chorób Rzadkich co prawda został przyjęty w 2021 roku, jednak wciąż nie został zrealizowany i w wielu miejscach – w ogóle wdrożony. Ministerstwo Zdrowia w tej chwili zapowiada wznowienie prac.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Dwa lata po agresji Rosji na Ukrainę i wybuchu pełnoskalowej wojny w kraju naszego sąsiada NFZ podsumował wydatki na leczenie uchodźców.

  • Co z&nbsp;tym odsetkiem PKB?

    Co z tym odsetkiem PKB?

    Minister zdrowia Izabela Leszczyna zdecydowanie odrzuca możliwość zmian w ustawie 7 proc. PKB na zdrowie, bo – jak mówi – nie będzie ministrem zdrowia, któremu historia przypisze zmniejszenie finansowania tego sektora. Właśnie są pierwsze efekty takiego podejścia.

  • Sejm uchwalił przepisy w&nbsp;sprawie tabletki „dzień po”

    Sejm uchwalił przepisy w sprawie tabletki „dzień po”

    W czwartek po południu Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. „Za” głosowało 224 posłów, „przeciw” – 196. Blisko 40 posłów było nieobecnych podczas głosowania.

  • Kształcenie lekarzy pod lupą KZ

    Kształcenie lekarzy pod lupą KZ

    Resorty nauki i zdrowia mają nadzieję, że audyt kierunków lekarskich, które działają bez akredytacji PKA, zostanie zakończony w maju. – Do tego czasu nie będziemy podejmować rozmów o ustalenie limitu miejsc – zapowiedziała w środę wiceminister nauki.

  • 
 W&nbsp;poszukiwaniu kompromisu w&nbsp;sprawie wynagrodzeń

    W poszukiwaniu kompromisu w sprawie wynagrodzeń

    Przebieg ponad dwugodzinnej dyskusji podczas posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej dostarczył dowodów, że zarówno nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, jak i sama ustawa mogą doprowadzić do kolejnej fali niepokojów w systemie.

  • Konieczne są szybkie i&nbsp;radykalne decyzje

    Konieczne są szybkie i radykalne decyzje

    W 2022 r. wg MZ sprzedaż jednorazowych, smakowych e-papierosów w Polsce wyniosła 14,66 mln sztuk. Centrum Monitorowania Rynku raportuje sprzedaż na poziomie 16,3 mln sztuk. Wg Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych sprzedaż sięgała ok. 32,3 mln sztuk.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Już nie likwidacja limitów na świadczenia szpitalne (konkret z kampanii), ale odwrócenie piramidy świadczeń i asystent lekarza mają poprawić położenie szpitali oraz skrócić kolejki do świadczeń.

  • Samoleczenie – przede wszystkim szansa, ale...

    Samoleczenie – przede wszystkim szansa, ale...

    Wiedza dotycząca samodzielnego dbania o zdrowie powinna być dostępna dla wszystkich obywateli, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Edukacja powinna obejmować różne grupy wiekowe, począwszy od przedszkola aż po wiek senioralny.

  • <i>No fault</i> w&nbsp;gestii resortu sprawiedliwości

    No fault w gestii resortu sprawiedliwości

    Nie ma szans, by AOTMiT przekazał informacje na temat nowych wycen wcześniej, niż wynika to z harmonogramu prac nad operacją waloryzacji wynagrodzeń minimalnych.

  • Dane medyczne – stan obecny i&nbsp;pożądane zmiany

    Dane medyczne – stan obecny i pożądane zmiany

    Projektując kolejne rozwiązania dotyczące obszaru danych medycznych, należy pamiętać, że jednym z ich głównych odbiorców jest lekarz, który wykorzystuje je w codziennej pracy z pacjentem – podkreślili przedstawiciele samorządu lekarskiego.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Gdy wydaje się, że debata publiczna w Polsce osiągnęła dno, zawsze ktoś musi udowodnić, że jest inaczej. Że można zejść poziom niżej. Ewentualnie dziesięć.

  • MZ: pytam byłych ministrów, co zrobili, by sieć onkologiczna była przygotowana

    MZ: pytam byłych ministrów, co zrobili, by sieć onkologiczna była przygotowana

    Chociaż argumentów jest wiele, ten jeden jest wystarczający. Nie pozwolę, by 7,5 tys. ludzi leczonych onkologicznie zostało pozbawionych tego leczenia – mówiła o Krajowej Sieci Onkologicznej w Sejmie minister zdrowia Izabela Leszczyna.

  • Płace minimalne do podkomisji

    Płace minimalne do podkomisji

    Sejmowe Komisje Zdrowia oraz Finansów Publicznych powołały podkomisję, która zajmie się obywatelskim projektem zmian w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach pracowników ochrony zdrowia.

  • MZ: nie będzie zmian w&nbsp;przepisywaniu leków

    MZ: nie będzie zmian w przepisywaniu leków

    Minister zdrowia Izabela Leszczyna stanowczo zaprzeczyła, jakoby resort zdrowia planował radykalną zmianę sposobu przepisywania leków na receptach.

  • PTK – jubileusz w&nbsp;cieniu wyzwań

    PTK – jubileusz w cieniu wyzwań

    Bez pieniędzy nie da się ani przyspieszyć procesu refundacji nowych technologii lekowych i nielekowych, ani rozwinąć np. programów profilaktyki chorób infekcyjnych. Ani, przede wszystkim, poprawić wyceny świadczeń kardiologicznych. Czy jednak kardiologia może na to liczyć?

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    MZ wręcz alergicznie reaguje na wszelkie sugestie, że rząd powinien doprowadzić do zmiany ustawy 7 proc. PKB na zdrowie, usuwając z niej regułę n-2.

  • MZ – jest nowy podział obowiązków

    MZ – jest nowy podział obowiązków

    Nowy podział obowiązków wynika po pierwsze z tego, że w kierownictwie resortu pojawiła się nowa osoba (podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk), po drugie – z ewidentnej nierównowagi między obowiązkami minister zdrowia a obowiązkami zastępców.

  • "To, co otwarte, trudno zamknąć"

    "To, co otwarte, trudno zamknąć"

    Odpowiedzią na wyzwania zdrowotne i potrzeby systemu (oraz pacjentów) mogą i powinny być rozbudowane zespoły terapeutyczne, niekoniecznie zaś zwiększanie w sposób gwałtowny liczby samych lekarzy.

  • Wniosek Ziobry wycofany

    Wniosek Ziobry wycofany

    Decyzja o wycofaniu wniosku kończy sprawę przed TK, choć nie można wykluczyć, że znajdzie się grupa posłów – w klubach PiS oraz Konfederacji – którzy podejmą ten sam temat.

  • MZ: podmioty lecznicze nie mają sumienia

    MZ: podmioty lecznicze nie mają sumienia

    Resort zdrowia zorganizował konferencję poświęconą zdrowiu i bezpieczeństwu prokreacyjnemu kobiet, na której Izabela Leszczyna prezentowała pakiet rozwiązań – od in vitro do edukacji zdrowotnej, w tym seksualnej. Najważniejszy przekaz dotyczył jednak przerywania ciąży.

  • Silniki do wymiany

    Silniki do wymiany

    Jest szansa, że do połowy roku pojawi się system, który będzie automatycznie określać poziom refundacji, choć i tak ostateczna decyzja będzie należeć do lekarzy – zadeklarowała w środę minister zdrowia Izabela Leszczyna.

  • Ujawnienie danych pod lupą śledczych

    Ujawnienie danych pod lupą śledczych

    Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przetworzenia danych osobowych, do jakiego doszło 4 sierpnia 2023 r. – wynika z naszych informacji.

  • Jak spełnić obietnice?

    Jak spełnić obietnice?

    Racjonalizacja struktury udzielania świadczeń bez poduszki finansowej to operacja bardzo wysokiego ryzyka, a mamy przed sobą dwa lata wyborcze. Kto takie ryzyko podejmie, jeśli w dodatku wiadomo, że efekty – pozytywne – jeśli się pojawią, to z opóźnieniem?

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Polacy zbierają na ulicach i w Internecie miliony dla oddziałów pulmonologicznych. WOŚP gra ile sił w płucach, można powiedzieć. W szarej rzeczywistości, w której konflikty przeplatają się z insynuacjami, można choć przez jeden dzień odetchnąć.

  • Fundusz polityczny

    Fundusz polityczny

    Posiedzenie KZ zakończyło się bez jasnej konkluzji, chyba że za taką uznać zapowiedź przewodniczącego, że posłowie wrócą jeszcze do tematu Funduszu Medycznego. Byłby to już drugi niedokończony temat, bo zawieszonego w ubiegłym tygodniu punktu o ABM nie udało się podjąć.

  • MZ: Fundusz Medyczny trudny do likwidacji

    MZ: Fundusz Medyczny trudny do likwidacji

    Czy Fundusz Medyczny w ogóle jest potrzebny? – pytała podczas posiedzenia Komisji Zdrowia prof. Alicja Chybicka (KO). Wiceminister zdrowia nie wykluczył rozwiązania FM w przyszłości, choć zastrzegł, że zadania i projekty, które są realizowane, realizowane być nadal muszą.

  • Projekty dotyczące aborcji w&nbsp;Sejmie

    Projekty dotyczące aborcji w Sejmie

    Nie będzie żadnego mrożenia projektów aborcyjnych – zapowiedział marszałek Szymon Hołownia.

  • Jest nowa podsekretarz stanu w&nbsp;MZ. Zaskakująca nominacja

    Jest nowa podsekretarz stanu w MZ. Zaskakująca nominacja

    Katarzyna Kacperczyk nie jest osobą nową w kręgach rządowych. W latach 2013-2016 była podsekretarzem stanu w MSZ. Od września 2016 roku przeszła do gabinetu politycznego premiera, gdzie pełniła funkcję głównego doradcy Beaty Szydło.

  • Co się dzieje ze zdrowiem?

    Co się dzieje ze zdrowiem?

    Chaos. Chyba to słowo najlepiej oddaje to, co dzieje się w tej chwili na szczytach systemu ochrony zdrowia.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Co wyniknie z „wzięcia pod lupę” Agencji Badań Medycznych? Na razie rezultatem zgęstniałej atmosfery są zmiany personalne. Ciągle natomiast nie wiadomo, w jakim kierunku będzie się zmieniać sama ABM.

  • Plan Komisji Zdrowia się „sypie”

    Plan Komisji Zdrowia się „sypie”

    Na każdym posiedzeniu Komisji Zdrowia Janusz Cieszyński składa wniosek o przystąpienie do prac nad projektem, który Sejm rozpatrzył w pierwszym czytaniu jeszcze w listopadzie. I za każdym razem KZ odrzuca ten wniosek, o czym poseł i były wiceminister zdrowia informuje w mediach społecznościowych.

  • Nie ma pomysłu na likwidację ABM

    Nie ma pomysłu na likwidację ABM

    ABM jest potrzebna, choć jej dotychczasowe działanie nie zostało ocenione pozytywnie – mówił na początku wtorkowego posiedzenia Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Czy rząd będzie się musiał przez najbliższe kilkanaście miesięcy ograniczyć do zarządzania, a stan zawieszenia, w jakim tkwią od miesięcy całe obszary spraw publicznych, również ochrona zdrowia, nie będzie mieć końca?

  • Tusk: projekt legalizacji aborcji wkrótce w&nbsp;Sejmie

    Tusk: projekt legalizacji aborcji wkrótce w Sejmie

    KO wkrótce złoży w Sejmie własny projekt umożliwiający legalne przerwanie ciąży do 12. tygodnia – zapowiedział premier Donald Tusk. Gotowy jest również projekt przywracający dostęp bez recepty do tzw. antykoncepcji awaryjnej.

  • Jest podział zadań w&nbsp;kierownictwie MZ

    Jest podział zadań w kierownictwie MZ

    Oczywiście, wydanie zarządzenia nie przesądza, że piątego „wice” nie będzie. Jeśli sytuacja się zmieni, minister może w każdej chwili zarządzenie zmodyfikować i kompetencje rozdzielić raz jeszcze.

  • Ślepe uliczki

    Ślepe uliczki

    PR OZZL obawia się, że takie cenne dodatki, narzędzia, które powinny służyć wzbogaceniu procesu kształcenia, jak wirtualne prosektoria czy centra symulacji, dla części uczelni staną się podstawą procesu nauczania.

  • Usunąć regułę N-2

    Usunąć regułę N-2

    Czekamy na podział obowiązków pomiędzy sekretarza i podsekretarzy stanu w Ministerstwie Zdrowia, byśmy mogli omówić sytuację i przedstawić nasze rekomendacje – zapowiedział Wojciech Wiśniewski, ekspert Komitetu ds. Ochrony Zdrowia FPP.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Trudno bronić tezy, że zdrowie ma dla rządu priorytet, skoro minister nie może dokonać podziału obowiązków w kierownictwie, i nawet jeśli zadania deleguje, trwa w stanie zawieszenia. Nie powinno to tak wyglądać, bo zdrowie to jeden z tych obszarów, który dosłownie krzyczy o porządki.

  • ABM pod lupą

    ABM pod lupą

    Pięć lat po tym, jak Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy o Agencji Badań Medycznych, Ministerstwo Zdrowia skierowało do prokuratury zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez odwołanego prezesa.

  • Co nas czeka w&nbsp;2024 roku?

    Co nas czeka w 2024 roku?

    Patrząc realnie, można się spodziewać raczej problemów ze znalezieniem pieniędzy na utrzymanie dotychczasowego poziomu, gdy tymczasem w bliskim horyzoncie czasowym pojawią się w systemie nowe potrzeby.

  • 2023 – alfabet kryzysu

    2023 – alfabet kryzysu

    Koniec roku to dobra okazja na próbę rekapitulacji, czym żyliśmy przez dwanaście miesięcy. Co – i kto – wpływał na system ochrony zdrowia. Jakie obszary i tematy najmocniej przykuwały uwagę, a jakie powinny. A że ochrona zdrowia jest w permanentnym kryzysie, dlatego nie studium, ale alfabet kryzysu od A do Z.

  • Blisko 200 mld zł na zdrowie

    Blisko 200 mld zł na zdrowie

    Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała część projektu ustawy budżetowej, za którą odpowiada minister zdrowia.

  • Maciej Miłkowski wiceministrem

    Maciej Miłkowski wiceministrem

    Tak jak pisaliśmy już pod koniec października, Maciej Miłkowski, który od 2018 roku odpowiadał w rządach PiS za politykę lekową, będzie kontynuować swoją pracę.

  • Komisja Zdrowia ma plan

    Komisja Zdrowia ma plan

    Komisja Zdrowia przyjęła plan pracy na pierwsze półrocze 2024 roku. Powiedzieć, że jest ambitny, to nic nie powiedzieć.

  • MZ: w&nbsp;2024 roku 195 mld zł na zdrowie

    MZ: w 2024 roku 195 mld zł na zdrowie

    Realny odsetek PKB, jaki wydamy na zdrowie, przy założeniu, że będzie to nieco ponad 195 mld zł, to ok. 5,2 proc.

  • Niezbędna instytucjonalna opieka długoterminowa

    Niezbędna instytucjonalna opieka długoterminowa

    Polskie społeczeństwo gwałtownie się starzeje. Musimy budować instytucjonalną opiekę długoterminową – przekonują eksperci i politycy. Jak to wygląda w praktyce?

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Powołanie wiceministrów i podział kompetencji w resorcie to zadanie nie na „już”, tylko na „przedwczoraj”, a każdy dzień zwłoki musi rodzić pytania – o co tak naprawdę chodzi?

  • Co z&nbsp;tymi miliardami?

    Co z tymi miliardami?

    W projekcie budżetu nie zapisano żadnych rozwiązań, które zmierzałyby do zniesienia skutków ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, czyli przywrócenia finansowania zadań takich jak np. ratownictwo medyczne czy szczepienia ochronne do budżetu państwa.

  • MZ: <i>in vitro</i> to część pakietu dla kobiet

    MZ: in vitro to część pakietu dla kobiet

    Program finansowania in vitro będzie gotowy na wiosnę tak, by zgodnie z ustawą i naszą obietnicą mógł ruszyć od 1 czerwca – zapowiedziała w środę minister zdrowia Izabela Leszczyna.

  • Jest projekt budżetu na 2024 rok

    Jest projekt budżetu na 2024 rok

    Prace nad ustawą budżetową będą przebiegać w szaleńczym, dosłownie, tempie: w czwartek zaplanowano pierwsze czytanie, zaś komisje sejmowe będą opiniować poszczególne fragmenty budżetu między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem.

  • Niepokojący scenariusz

    Niepokojący scenariusz

    W latach 2018-2024 wzrost nakładów na zdrowie sięgnie 100 mld zł. 70 proc. tej kwoty pochłaniają jednak wydatki związane z regulowanymi ustawowo podwyżkami pracowników ochrony zdrowia – wynika z najnowszego Monitora Finansowania Ochrony Zdrowia.

  • RPP ministra nie ukarze, choć problem widzi

    RPP ministra nie ukarze, choć problem widzi

    Rzecznik Praw Pacjenta skierował wystąpienie systemowe do Ministra Zdrowia, między innymi o rozważenie wdrożenia dodatkowych funkcjonalności w Internetowym Koncie Pacjenta.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    Do 15 grudnia nową szczepionkę przeciw COVID-19 przyjęło ponad 150 tysięcy osób. W sobotę dotarł do Polski kolejny transport dawek – ponad 180 tysięcy, a ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała o zamówieniu kolejnej transzy 200 tysięcy dawek.

  • Jaki będzie kształt kierownictwa MZ?

    Jaki będzie kształt kierownictwa MZ?

    Tego dowiemy się oficjalnie po powrocie premiera Donalda Tuska z Brukseli, jednak pojawia się coraz więcej potwierdzonych informacji.

  • MZ: i&nbsp;lekarz, i&nbsp;pacjent muszą czuć się bezpiecznie

    MZ: i lekarz, i pacjent muszą czuć się bezpiecznie

    W ocenie Izabeli Leszczyny, na świecie nie ma doskonałego systemu ochrony zdrowia, w którym organizacja i finansowanie przekładałyby się na pełnię zadowolenia i zdrowia obywateli, co nie znaczy, że nie warto starać się taki system zbudować.

  • Siódemka Leszczyny, czyli pilne zadania dla MZ

    Siódemka Leszczyny, czyli pilne zadania dla MZ

    Izabela Leszczyna pierwszy dzień urzędowania poświęciła na spotkania i rozmowy, określiła też, czym będzie się chciała zająć w pierwszej kolejności. Podpowiadamy, czym (jeszcze) powinna.

  • Rząd w&nbsp;cieniu skandalu

    Rząd w cieniu skandalu

    Zarządzone przez marszałka głosowanie zakończyło się przewidywalnie: 248 głosów za wotum zaufania (to kolejny raz, gdy koalicja rządowa wykazuje się stuprocentową frekwencją), 201 głosów przeciw (PiS, Konfederacja i Kukiz'15).

  • Exposé bez konkretów

    Exposé bez konkretów

    Jeśli poniedziałkowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego było rekapitulacją przeszłości, wtorkowe exposé Donalda Tuska można nazwać jedynie narodowymi rekolekcjami.

  • Komisja Zdrowia odracza prace nad projektem podwyżkowym

    Komisja Zdrowia odracza prace nad projektem podwyżkowym

    W trakcie posiedzenia Komisji Zdrowia PiS wnioskowało o natychmiastowe rozpoczęcie prac nad projektem zmian w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach, złożonym przez środowisko pielęgniarek i położnych. Komisja zgody nie wyraziła.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    „Studium kryzysu” to nie lista błędów, którą można wziąć i realizować punkt po punkcie, ale w ostatnich dniach można było odnieść wrażenie, że jednak tak.

  • Zdrowie publiczne – nowe, stare wyzwania

    Zdrowie publiczne – nowe, stare wyzwania

    Czy jest szansa, by zmierzyć się z rzeczywistością i odwrócić negatywne trendy, które rzutują na kondycję zdrowotną Polaków i demografię?

  • Znamy skład rządu

    Znamy skład rządu

    Ministerstwem Zdrowia pokieruje Izabela Leszczyna – jest to już oficjalna informacja.

  • ABM – osiągnięcia i&nbsp;plany

    ABM – osiągnięcia i plany

    Agencja Badań Medycznych przez niespełna pięć lat swojej działalności dofinansowała niemal 280 projektów o łącznej wartości ponad 3,5 mld zł. Dostęp do badań klinicznych zyskało, dzięki nim, blisko 65 tys. pacjentów.

  • Dekalog polskiej kardiologii

    Dekalog polskiej kardiologii

    Poszerzenie sieci kardiologicznej, urealnienie poziomu wycen, szybka refundacja technologii lekowych i nielekowych, których skuteczność została udowodniona oraz rozwój kardiologii dziecięcej – to część zapisów Dekalogu Polskiej Kardiologii na lata 2023–2025.

  • Ruszyła rejestracja na szczepienie przeciwko COVID-19 kolejną dawką przypominającą

    Ruszyła rejestracja na szczepienie przeciwko COVID-19 kolejną dawką przypominającą

    Wydaje się jednak, że skorzystanie ze szczepienia nie będzie takie łatwe, jak w czasie poprzednich akcji.

  • Kosztowne obietnice

    Kosztowne obietnice

    Klub Koalicji Obywatelskiej w środę pozna nazwiska ministrów i wiceministrów we wszystkich resortach. Tymczasem równie ważne jak odpowiedź na pytanie, „kto pokieruje Ministerstwem Zdrowia” jest to, z czym przyjdzie się tej ekipie zmierzyć.

  • Studium kryzysu

    Studium kryzysu

    To, o czym alarmujemy od tygodni, czyli sytuacja, w której szczepionki są w Polsce, ale szczepienia nie są dostępne, nie jest żadnym czarnowidztwem, tylko najbardziej prawdopodobną perspektywą.

  • Pole minowe

    Pole minowe

    Uchwalenie ustawy o finansowaniu metody in vitro z budżetu państwa było pokazem mocy większości parlamentarnej. Być może dlatego pierwszy poważny zgrzyt pozostał niemal niezauważony.

  • Sejm uchwalił ustawę „Tak dla <i>in vitro</i>”

    Sejm uchwalił ustawę „Tak dla in vitro

    Za przyjęciem ustawy głosowało 268 posłów, 118 było przeciw, 50 wstrzymało się od głosu.

  • Wszystkie kluby za pracami nad obywatelskim projektem dot. wynagrodzenia pielęgniarek

    Wszystkie kluby za pracami nad obywatelskim projektem dot. wynagrodzenia pielęgniarek

    Wszystkie kluby opowiedziały się za pracami nad obywatelskim projektem ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek.

  • Lekarze: wniosek do TK potwierdza naszą skuteczność

    Lekarze: wniosek do TK potwierdza naszą skuteczność

    Informację, że do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o izbach lekarskich przedstawiciele samorządu przyjmują ze spokojem.

  • Ziobro skarży ustawę o&nbsp;izbach lekarskich

    Ziobro skarży ustawę o izbach lekarskich

    Wniosek do TK został opublikowany na stronie internetowej Trybunału Julii Przyłębskiej w poniedziałek, więc z pewnością przygotował go były już Prokurator Generalny.

  • Jest nowy rząd, jest nowa minister zdrowia

    Jest nowy rząd, jest nowa minister zdrowia

    Ewa Krajewska, dotychczasowy Główny Inspektor Farmaceutyczny, została w poniedziałek zaprzysiężona na stanowisku ministra zdrowia w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Wszystko wskazuje, że funkcję tę będzie sprawować dwa tygodnie.

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta